Przedstawiamy poniżej treść Uchwały nr 119A/2013/V Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej w sprawie Dobrej Praktyki Wystawiania Paszportów dla Zwierząt Towarzyszących z prośbą o zapoznanie się z jej treścią jako obowiązującą wszystkich lekarzy weterynarii mających uprawnienia do wystawiania paszportów i dokonywania w nich wpisów.

uchwala_nr_26-2018-VII_do_zmian_Dobre_Praktyki_Wystawiania_Paszportow

zal_do_uchwaly_nr_26-2018-VII_Dobra_Praktyka_Wystawiania_Paszportow 

BARDZO WAŻNE ZMIANY!!!

W maju i czerwcu 2010 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące przemieszczania zwierząt towarzyszących, których treść prezentujemy poniżej. Jako pierwsze zamieszczamy pismo z Głównego Inspektoratu Weterynarii wytłuszczające zapisane zmiany w przepisach.

Zmiany dotyczą m.in. systemu identyfikacji elektronicznej zwierząt, wymagań technicznych dotyczących szczepień przeciwko wściekliźnie oraz okresu przejściowego dla krajów takich, jak Wielka Brytania, Irlandia, Malta, Finlandia oraz Szwecja.

pdfpismo od GLW w sprawie nowych rozporzadzen 

pdfrozporzadzenie 388-2010 

pdfrozporzadzenie 438-2010

Lekarz weterynarii wystawiający paszport jednocześnie wypełnia dołączony do paszportu druk z danymi zwierzęcia i właściciela zwierzęcia, któremu wydaje paszport. Wypełniony druk należy w ciągu siedmiu dni przesłać do Okręgowej Izby Lekarsko Weterynaryjnej, która będzie dane zawarte w tym druku wprowadzała do systemu informatycznego. Opłata za paszport nie zawiera kosztów szczepienia zwierzęcia przeciw wściekliźnie oraz kosztów oznakowania zwierzęcia.

Psy i koty poniżej trzeciego miesiąca życia nie mogą być przemieszczane do innych krajów Unii Europejskiej, chyba że kraj docelowy dopuszcza taką możliwość.

Wpisy do paszportu i kwestionariusza zwrotnego muszą być dokonane starannie, czytelnie, pismem drukowanym. Przy wypełnianiu druków paszportu i druku zwrotnego należy używać oficjalnych nazw państw zawartych w Traktacie Akcesyjnym.

Za prawidłowe wypełnienie paszportu odpowiada lekarz weterynarii wystawiający paszport. W przypadku popełnienia pomyłki w wypisywanym paszporcie lekarz weterynarii wystawiający paszport musi wypisać nowy druk paszportu. “Zniszczony” druk paszportu należy odesłać do właściwej Izby Okręgowej. Koszt nowego paszportu ponosi lekarz wystawiający paszport.

Przed wystawieniem paszportu i przed każdym nowym wpisem do paszportu należy dokonać weryfikacji identyfikacji zwierzęcia poprzez odczytanie tatuażu lub odczytanie czytnikiem elektronicznym nr mikroczipa.

Warunki wydania paszportu:

  1. Oznakowanie zwierzęcia poprzez tatuaż lub implantację mikroczipu (czipy zgodnie z konwencją implantowane są po lewej stronie szyi, w połowie jej długości a tatuaże najczęściej umieszczane są na małżowinie usznej lub w pachwinie zwierzęcia).

    Do implantacji nadają się mikroczipy różnych firm pod warunkiem, że spełniają normę ISO 11784. Czytniki do odczytywania mikroczipów mogą być też różnych firm pod warunkiem, że spełniają normę ISO 11785.

    W przypadku tatuażu nie jest określony jednolity system numeracji na terenie Polski.

    Krajowa Izba Lekarsko Weterynaryjna zaleca by zwierzętom, które nie są trwale oznakowane, lekarze weterynarii implantowali mikroczipy. Zabieg implantacji mikroczipu jest zdecydowanie mniej bolesny od zabiegu tatuażu i w przyszłości będzie obowiązującą metodą oznakowania zwierząt towarzyszących.

    Zwierzęta, które w dniu 1 października 2004 roku były wytatuowane lub miały zaimplantowany mikroczip zgodny z normą ISO 11784 nie podlegają ponownemu znakowaniu do wejścia w życie przepisów zgodnych z rozporządzeniem nr 998/2003/WE.

    UWAGA!!! Jeżeli przemieszczane zwierzę towarzyszące (pies, kot, fretka) jest identyfikowane za pomocą mikroczipu – w przypadku gdy zastosowany mikroczip nie spełnia wymogów Normy ISO 11 784 lub aneksu A do Normy ISO 11 785, właściciel zwierzęcia lub osoba odpowiedzialna za zwierzę w trakcie przemieszczania, musi zapewnić możliwość odczytania numeru identyfikacyjnego zwierzęcia podczas kontroli, tj. musi dysponować odpowiednim czytnikiem.

  2. Aktualne świadectwo szczepienia przeciw wściekliźnie - szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia (Decyzja Komisji Nr 2005/91/WE z dnia 2 lutego 2005r. ustanawiająca okres, po którym szczepienie przeciwko wściekliźnie uważa się za ważne).
Proszę pamiętać, że DATA SZCZEPIENIA NIE MOŻE BYĆ WCZEŚNIEJSZA NIŻ DATA WPROWADZENIA MIKROCZIPU!!!


Dla zwierząt, które właściciele zamierzają wywieźć do niektórych państw Unii Europejskiej istnieje dodatkowy warunek zbadania serologicznie krwi tych zwierząt celem określenia poziomu przeciwciał przeciw wściekliźnie (wykaz tych państw można znaleźć na stronach internetowych Głównego Lekarza Weterynarii). Badanie wykonuje uprawnione laboratorium na koszt właściciela. Lekarz wystawiający paszport przed jego wystawieniem musi mieć wynik tego badania i adnotacje z tego wyniku wpisuje do paszportu.

 pdfPASZPORTY_instrukcja dla lekarzy wet.